حافظه با دسترسی تصادفی (RAM)

سلام دوستان
ببخشید که من یه چند وقتی مسافرت بودم و نتونستم وبلاگ رو اپدیت کنم امیدوارم از این به بعد بیشتر در خدمتتون باشم

و اما مطلب امروز

کامپیوتر حافظه با دسترسی تصادفی (RAM) را به عنوان مجموعه ای از نواحی کاری در هنگام انجام کارهای خود مورد استفاده قرار میدهد. حافظه با دسترسی تصادفی لیستی از دستورالعملها و داده ها را که کامپیوتر در حال حاضر مشغول کار روی انهاست همراه با نتایج موقتی محاسبات انجام شده روی انها نگهداری میکند. حرف R در واژه مخفف RAM وجه برتری اصلی این نوع حافظه است.بدین معنی که این حافظه میتواند به صورت تصادفی (Random) مورد دسترسی قرار گیرد.به عبارت دیگر کامپیوتر میتواند هر بخش از داده ها را که به ان نیاز دارد به طور مستقیم در (RAM) به دست اورد بدون اینکه لازم باشد سایر نواحی ذخیره سازی داده ها را از ابتدا تا پایان جستجو کرده و داده های مورد نیاز را بیابد. به همین دلیل است که حافظه (RAM) سریع میباشد. پس به طور کلی میتوان گفت کامپیوتری که دارای (RAM) بیشتری باشد توانمندتر بوده و در عین حال برای اجرای بسیاری از برنامه ها حداقل مشخصی از حافظه (RAM) مورد نیاز میباشد. نکته دیگر اینکه اغلب از RAM به عنوان حافظه اصلی کامپیوتر یاد میشود.
ظرفیت حافظه بر حسب واحد بایت اندازه گیری میشود.هر بایت شامل هشت بیت میباشد. هر بیت را میتوانید به صورت یک سوئیچ الکتریکی با دو وضعیت ON یا OFF و یا یک عدد باینری (در مبنای 2) با دو مقدار 0 یا 1 تصور کنید.هشت عدد از این سوئیچها یا اعداد باینری (که معادل یک بایت است) بیانگر یکی از حروف الفبا با یک عدد تک رقمی خواهد بود. با توجه به این تعریف اگر امروز بخواهید یک کامپیوتر خریداری کنید ممکن است کامپیوتری با حداقل 128 مگابایت (میلیون بایت) یا احتمالا 512  مگابایت حافظه RAM به شما پیشنهاد شود.
حافظه با دسترسی تصادفی (RAM) حافظه کاری کامپیوتر و عامل مهمی در تعیین سرعت ان است. اطلاعات موجود در RAM فرار هستند. بدین ترتیب که با خاموش شدن کامپیوتر تمام اطلاعات موجود در RAM از دست میروند.
ارتقای حافظه RAM کامپیوتر از طریق خرید تراشه های RAM بیشتر کار نسبتا ساده ای است. تراشه های RAM گران نبوده و نصب انها روی کامپیوتر اسان است. بسته به استفاده ای که از کامپیوتر خود میکنید افزایش حافظه میتواند منجر به افزایش قابل توجهی در کارایی کامپیوتر شما گردد.

3 دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.