Bluetooth چیست؟

Bluetooth نام يك تكنولوژي نسبتا جديد درمورد شبكه هاي شخصي بدون سيم مي باشد.
Bluetooth مي تواند براي كساني كه از سيم هاي طويل و دنباله دار بيزارند، روش مناسبي باشد، اين كار به كمك استفاده از يك ارتباط مبتني بر امواج راديويي صورت مي گيرد كه به كمك آن مي توان وسايل مختلف را بدون سيم به یكدیگر متصل نمود. اين تكنولوژي اولين بار به وسيله شركت Ericsson ارائه شد و سپس به وسيله هزاران شركت ديگر مورد قبول واقع شد.
Bluetooth يك استاندارد باز براي ارتباطات ديجيتالي صدا و داده در فواصل كوتاه بين Laptop, PDA , Phones و دستگاههاي روميزي مي باشد. در آينده اين تكنولوژي به عنوان استانداردي در دهها ميليون تلفن همراه و کامپیوترهای قابل حمل و خانگی و هر گونه ديگري از وسايل الكترونيكي در خواهد امد. Bluetooth انتقال داده ها را با سرعت kbp/s720 در محدوده 10 متري انجام مي دهد، كه اگر افزايش قدرت نيز صورت گيرد اين رقم به 100 متر افزايش مي يابد.
Bluetooth از امواج راديويي چندسويه اي استفاده مي كند كه از بين ديوار و موانع غير فلزي نيز عبور
مي كند. Bluetooth در باند 2.4 GHz داده ها را منتقل كرده و در هر ثانيه 1600 بار سيگنالهايش را تغيير مي دهد و اگر تداخلي از طريق وسايل ديگر موجود در منزل بوجود آيد، مخابره متوقف نشده و فقط سرعت آن كاهش مي يابد.
كاربردها:
headset شما براي اتصال به تلفن همراه ديگر به سيم نيازي ندارد و يا Laptop شما به سادگي
مي تواند اطلاعاتش را به چاپگري كه در اتاق مجاور قرار دارد بفرستد. دستگاه مايكروويو منزلتان مي تواند پيغامي را به تلفن همراه شما بفرستد و شما را از اماده شدن غذا با خبر سازد و يا مي توانيد از طريق تلفن همراه بسته بودن اتومبيلتان را كنترل كنيد و يا دهها مورد و كاربرد ديگر.
اما چرا نام Bluetooth براي اين تكنولوژي انتخاب شده است:
Bluetooth نام پادشاه دانمارك و جنگجوي اسكانديناوی در قرن دهم Harald Blatand و در زبان انگليسي Bluetooth است، وي دانمارك را به نروژ متصل كرد. از اين رو اين نام از او اقتباس شده است: اتصال وسايل به هم در سراسر جهان از اين طريق. ضمنا شركت اسكانديناوي اريكسون اولين شركتي بود كه اين تكنولوژي را توسعه داد.
———————————–
از این به بعد در مورد موبایل و شبکه کردنش با کامپیوتر بیشتر مینویسم
در پست بعدی نحوه نصب بلوتوث رو روی کامپیوتر توضیح میدم.
موفق باشید

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *