مدارک ماکروسافت

اين مدارک که به مجموعه آنها MCP یا (Mcrosoft Certified Professional) گفته مي شود، طي امتحانات استانداردي به افرادی که در بکارگيري يا پياده کردن يکي از محصولات يا فناوري هاي مايکروسافت مهارت کافي کسب کرده اند داده می شود.
کسب اين مدرک نشان دهنده آن است که دارنده مدرک مي تواند به بعضي از اطلاعات فني موجود در سايت مايکرسافت دسترسي مستقيم داشته باشد همچنين مايکروسافت دارندگان اين مدرک را به کنفرانس ها و سمينارهاي فني خود دعوت مي کند و مجله اي را هم مخصوص اين افراد منتشر مي کند.
حال انواع مختلف اين مدارک کدامند ؟

1- مدرک MCSA: مدرک (Microsoft System Administer Certified) به افرادي داده مي شود که در زمينه مديريت شبکه و محيط هاي سيستمي مبتني بر سيستم عامل هاي ويندوز مهارت کافي داشته باشند . در حال حاضر اين مدرک روي ويندوز 2000 داده مي شود و براي کسب آن بايد از توانايي مديريت اين سيستم عامل و مدريت شبکه با استفاده از آن برخوردار بود.کسي که نامزد دريافت اين مدرک مي شود و براي دريافت آن در آزمون شرکت مي کند بايد 6 تا 12 ماه تجربه پیاده کردن و مدیریت یک سیستم عامل روی شبکه و مدیریت یک سیستم عامل روی رایانه شخصی و یا پیاده کردن و مدیریت یک سیستم عامل روی شبکه هایی با بیش از 200 کاربر را داشته باشد.

مدرک MCSE:
افرادی که به تحلیل نیاز های یک طرح تجاری طراحی و پیاده کردن یک زیر ساخت مبتنی بر محصولات و سیستم عامل های Microsoft می پردازند و بر این اساس راه حل هایی را به کارفرمایان ارایه می دهند، مدرک MCSE یا (Microsoft Certified System Engineer) را به عنوان تایید توانایهایشان اخذ می کنند.در واقع این مدرک برای مهندسان سیستم مهندسان پشتیبانی فنی تحلیل گران و سیستم تحلیل گران شبکه مناسب است لازم به ذکر است که این مدرک از پرطرفدارترین مدارک فنی به حساب می آید کسی که برای دریافت این مدرک اقدام می کند باید دست کم تجربه ای یک ساله در پیاده کردن و مدیریت یک سیستم عامل تحت شبکه با 2000 کاربر و در 5 نقطه فیزیکی داشته باشد علاوه بر آن نامزد MCSE باید دست کم یک سال تجربه در زمینه پیاده کردن و مدیریت سیستم عامل روی رایانه شخصی و طراحی زیر ساخت شبکه داشته باشد .

مدرک MCDBA :MCDBA مخفف عبارت (Microsoft Certified Database Administrator) به مدیران پایگاه داده های SQL اختصاص دارد که به طراحی پیاده سازی و مدیریت این کار گذار Server مشغول اند.در حال حاظر این مدرک روی SQL SERVER 2000 ارایه می شود.

مدرک MCT: دارندگان این مدرک MCT یا (Microsoft Certified Trained) استادانی هستند که از سوی مایکروسافت برای تدریس و آموزش دوره های مایکروسافت تاید شده اند برای دریافت این مدرک باید یکی از دیگر مدارک MCP را داشت .

مدرک MCAD: که مخفف عبارت (Microsoft Certified Application Developer) می باشد مدرکی است برای کسانی که از فناوری های مایکروسافت برای توسعه و نگهداری برنامه های کاربردی و برنامه های تحت وب و سرویس های داده ای استفاده می کنند، افرادی که به XML و NET تسلط دارند و از آنها برای ارایه برنامه های مختلف استفاده می کنند.کسانی که برای دریافت این مدرک نامزد می شوند باید یک یا دو سال تجربه در این زمینه داشته باشند.برنامه نویسان و تحلیلگران برنامه و تولید کنندگان نرم افزار می توانند برای کسب این مدرک اقدام کنند.

مدرک MCSD: دارندگان مدرک (Microsoft Certified Solution Developer) افرادی هستند که با فناوری ها سیستم های عامل و معماری ویندوز راهکارهای مناسبی را برای صاحبان صنایع و تجارت طراحی کرده و توسعه میدهند.دست کم دو سال تجربه کاری برای خواستاران این مدرک لازم است، به
مهندسان نرم افزار و تولید کنندگان برنامه های کاربردی و مشاوران فنی داشتن این مدرک را به آنها توصیه می کنیم.

مدرک MOS: این مدرک مخفف (Microsoft Office Specialist) می باشد و به کسانی داده می شود که در کار با برنامه های Office مهارت کافی داشته باشند از انجا که مجموعه Office در بیش از 100 کشور و به 18 زبان در اختیار کاربران قرار می گیرد.می توان آن را فراگیرترین مدرک مایکروسافت دانست.بد نیست بدانید که ماهانه 32 هزار نفر در سراسر دنیا این مدرک را دریافت می کنند.

مدرک Specialist Master Microsoft Office Instructor: این مدرک به کسانی داده می شود که برای تدریس بخش های مختلف Office مهارت کافی داشته باشند جهت دریافت این مدرک باید دست کم 2 سال باید تجربه تدریس در این زمینه داشته باشید.

منبع: تالارهای تخصصی پارس پایا

7 دیدگاه

 1. سلام. خسته نباشی. آخرش که چی؟ من یکی رو می شناسم که اکثر این مدارک رو داره اونم با نمرات gold و عالی و ممتاز دوره ها رو گذرونده ولی چه فایده توی ایران اصلا قبولش ندارن.
  کجا می تونه کار کنه فقط مدرک دیپلمش رو می شناسن. معلوم هم نیست وزارت علوم قبول می کنه تائید کنه یا نه ….؟؟؟!!!!
  اگر شما چیزی بیشتر می دونی میتونی کمکم کنی؟
  یکی از بهترین دوستامه و خیلی مدیونشم دلم می خواهد بتونم کمکی کنم اگر می دونید ممنون می شم که من رو هم راهنمایی کنید …. بی صبرانه منتظر جواب شما هستم .
  پیشاپیش متشکرم .

 2. تو ایران این امتحانات به جهت تحریم برگزار نمیشه ، شما باید از طریق نمایندگی های کشور های اطراف این کار را بکنید یا بصورت ریموت امتحان بدید .یکی از شرکتهای معتبر در ایران سازمان GoExam.Net میباشد بد نیست یه سری بش بزنی و با نماینده ایرانش صحبت کنی

 3. هر کی گفته این مدارکو داشته باشی اما کار نداری چرت گفته
  چون اساس و پایه این مدارک بر اساس دانش و تجربه کاریه
  و کسانی که سر و کارشون با کامپیوتره البته بطور تخصصی میدونند که مدرک مهم نیست بلکه کار چقدر بلدی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *